Fala radiowa mikroigłowa
Fala radiowa mikroigłowa (RF mikroigłowy) oferuje możliwość zastosowania fal radiowych na dwa sposoby: nieinwazyjnie oraz w wersji mikronakłuć (tzw. radiofrekwencji mikroigłowej). W zależności od potrzeb wykorzystywane są różne końcówki wymienne o różnej liczbie igieł i powierzchni działania: 25, 49, 81 igieł; różne głębokości nakłuwania dzięki regulacji, różne czasu impulsu działającego na tkanki. Dzięki wygodnym, regulowanym parametrom możliwe jest dostosowanie zabiegu do możliwości i potrzeb każdego Klienta. Możliwość wykorzystania fal radiowych na dwa sposoby zapewnia największe pokrycie potrzeb Klientów, kiedy do uzyskania efektu konieczne jest zastosowanie fal radiowych.
klientów potwierdziło efekty działania
Jak to działa?
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to nowa technologia w medycynie estetycznej. Od wielu lat oddziałuje się na skórę różnymi metodami wykorzystującymi nakłuwanie (między innymi mezoterapia igłowa, wałki z igiełkami tzw. mikrodermarollery, dermapen) oraz urządzeniami opartymi o zjawisko ogrzewania tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Urządzenie RFraxLift Medika wykorzystuje zdolności regeneracyjne organizmu, będące następstwem jego zastosowania i zastosowanego w urządzeniu innowacyjnego połączenia obu powyższych technik- ogrzewania tkanki oraz mikrouszkodzeń. Ponadto w trybie inwazyjnym (głowica RFrax) dostarczenie energii jest ściśle kontrolowane i omija powierzchnię naskórka, działając precyzyjnie w miejscu dostarczenia energii ograniczając ryzyka poparzenia i uszkodzenia powierzchownej warstwy skóry.
Wskazania do zabiegu
- lifting skóry twarzy, szyi czy brzucha
- zmniejszanie/ usuwanie rozstępów
- usuwanie zmarszczek
- usuwanie/ redukcja blizn potrądzikowych, pooperacyjnych (przerostowe i zanikowe)
- leczenie nadpotliwości
- rumień
- usuwanie blizn potrądzikowych
- poprawa gęstości skóry
- likwidacja obrzęków oraz cieni pod oczami
- poprawa kolorytu oraz struktury skóry
- intensywna regeneracja
- odmłodzenie skóry
- wzmocnienie odporności tkanki łącznej
- wiotkość skóry
- rozszerzone ujścia gruczołów łojowych
Zabiegi takie wykorzystuje się przede wszystkim w celu:
- konturowania ciała
- redukcji cellulitu
- zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała
- obkurczania i ujędrniania skóry ciała
Przeciwwskazania
- ciąża
- zaburzenia gojenia
- rozrusznik serca, aparaty słuchowe, stymulator serca, wszelkie inne elektroniczne urządzenia w ciele
- menstruacja- zabiegi na okolice brzucha
- wszelkie metalowe lub elektroniczne urządzenia medyczne czy implanty w ciele
- posiadanie wkładki wewnątrzmacicznej (UID)- zabiegi na okolice brzucha, bioder, pośladków
- posiadanie złotych implantów w tym tzw. złote nici w miejscu zabiegowym (min 2 lata, ewentualny zabieg po konsultacji z lekarzem)
- choroba lub zapalenie skóry, nie należy stosować na górnej powiece, okolicy jabłka Adama i w innych nadmiernie wrażliwych okolicach
- nowotwory skóry, nowotwory aktywne, przebyte nowotwory zawsze po konsultacji lekarskiej
- widoczne duże żylaki, zapalenie żył, zaburzenia krążenia obwodowego, wysokie nadciśnienie (skrajne przypadki)
- świeży tatuaż w miejscu zabiegowym (jako świeża rana musi się najpierw wygoić)
- zaburzenia krzepliwości krwi i terapia przeciwzakrzepowa
- zaburzenia czucia oraz zaburzenia krążenia obwodowego
- niektóre leki: Izotek, leki przeciwzakrzepowe
Czy zabieg jest bolesny?
Wybór trybu pracy (SRF czy Rfrax), intensywność zabiegu (ilość igieł w tipie zabiegowym oraz głębokość i liczba poziomów nakłuwania w trybie RFrax) zależy od wskazania jak również okolicy ciała. Drobne zmarszczki na wardze górnej -bardzo delikatnie i pacjent wychodzi z gabinetu prawie bez śladu po zabiegu, jeśli zaś chcemy redukować blizny czy rozstępy to należy zadziałać silniej i głębiej. Zabieg jest dosyć bolesny, dlatego jest wykonywany po znieczuleniu skóry kremem. Po znieczuleniu dany obszar ciała jest nakłuwany za pomocą jednorazowej końcówki o powierzchni roboczej około 1×1 cm, 1.5 x1.5 cm lub 2×2 cm (do wyboru 3 gęstości frakcjonowania skóry 25-, 49-, i 81-igieł). Zaraz po wkłuciu przez igły przepływa prąd o częstotliwości radiowej powodując silne rozgrzewanie głębokich warstw skóry. Wizualnie, po zabiegu skóra jest pokłuta oraz zaczerwieniona i dochodzi do siebie od 1 do 4 dni. Przy bardzo silnych zabiegach ślad po zabiegu może być widoczny nawet przez 6 tygodni.
Czy zabieg jest skuteczny?
Dotychczas „podgrzewanie skóry” za pomocą fal o częstotliwości radiowej rozpoczynało się już na powierzchni, co praktycznie uniemożliwiało dotarcie do głębiej położonych warstw, bez ryzyka poparzenia zewnętrznych warstw. Teraz specjalna głowica zaopatrzona w mikroigły jest wstrzeliwana na żądaną głębokość (nawet do 3,0 mm) i tu emituje fale radiowe nagrzewając krótko, lecz bardzo intensywnie tkankę wokół igieł, bez przegrzania powierzchni skóry. Ponadto uzyskujemy dodatkowo stymulację mechaniczną (mikronakłucia). Mikroskopijne otworki po wbijanych igłach nie są widoczne dla oka, ale są wystarczające, aby dodatkowo zastosować preparat kosmetyczny (np. serum z witaminami, sterylny kwas hialuronowy), podobnie jak w tradycyjnej mezoterapii.
Co więcej, urządzenie RFraxLift Medika wyposażone jest w dwie głowice zabiegowe- nieinwazyjną (SRF), która działa jak tradycyjne technologie dotychczas stosowane oraz iniekcyjną (RFrax) omówioną powyżej, pozwalając na optymalne zaspokojenie potrzeb Klientów zarówno w zakresie delikatniejszych zabiegów regeneracyjnych jak i bardziej intensywnych, biostymulujących i naprawczych.
Czym wyróżniają się te zabiegi?
Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych wykorzystują efekt podgrzania tkanek, który powstaje w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Działanie zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do około 40- 45°C. Tworzenie się ciepła jest większe w tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów niż w takich, które zawierają ich mniej.
Efekt termiczny w tkankach zależny jest od kilku czynników:
- częstotliwości fal radiowych (głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali)
- natężenia prądu
- oporu stawianego przez tkankę
- zawartości elektrolitów w tkance
- czasu działania energii
Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem, włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Tego typu zabiegi wykorzystuje się głównie w regeneracji skóry, odmładzaniu, zabiegach Anti-Age.
Wytworzone przez fale radiowe ciepło indukuje też w tkance tłuszczowej proces selektywnej termolipolizy, który prowadzi do rozkładu trójglicerydów, zawartych w adypocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Dodatkowo obserwowane jest zwiększone krążenie krwi oraz przyspieszenie metabolizmu, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej.
W trakcie zabiegu
IGŁY są wykonane z miedzi- lepsze przewodzenie RF- i są pozłacane. Głębokość igieł jest regulowana w zakresie 0-3 mm. Mogą być sterylizowane po użyciu. Przy czym jedna igła jest przeznaczona dla jednego Klienta. Korpus igły jest izolowany, aby chronił powierzchnię i tkankę przed energią, podczas gdy końcówka igły nie jest izolowana, aby uzyskać lepsze uwalnianie energii na precyzyjnej głębokości. Kształt igieł (końcówka)- stożek, ponieważ łatwiej „wchodzi” w skórę i zmniejszony jest ból podczas przekłuwania Średnica korpusu igły wynosi 0,06 mm, koniec igły 0,01 mm, tak cienkie igły również zmniejszają odczucie bólowe.
Bezpieczne końcówki mikroigieł
Końcówka igły nie uwolni energii, dopóki nie zostanie wstawiona na ustawioną głębokość. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko zaszkodzenia powierzchniowej warstwie skóry i pozostawienia blizn. Izolacja zapobiega oddziaływaniu prądu na całej długości wprowadzonej igły. Precyzyjnie zaś energia jej dostarczana na nieizolowanych końcach. Mimo dużej mocy i skuteczności w czasie zabiegów minimalizuje to również ryzyko poparzenia naskórka.
Podczas zabiegu końcówki mikroigieł, po przekłuciu skóry, są podgrzewane. Bezpośrednim efektem są pozostawione pod skórą punkty koagulacji i przegrzania, które zapoczątkowują proces odnawiania włókien kolagenowych. Dzięki takiemu działaniu zabieg powoduje zagęszczenie i ujędrnienie skóry, dając poprawę wyglądu twarzy (owal, opadające policzki), okolic oczu (zmarszczki, opadające powieki, „worki pod oczami”), szyi, dekoltu, dłoni, piersi, brzucha, ramion (wiotka skóra).
Rfrax Lift Medika
Rfrax Lift Medika posiada 3 tipy o różnych gęstościach/ ilościach igieł: 25, 49, 81. Stosowane w zależności od typu zabiegu. Dzięki dwóm rodzajom głowic oraz 3 rodzajom gęstości frakcjonowania oraz dodatkowym możliwym ustawieniom pozostałych parametrów jak długość czasu działania i częstotliwość urządzenia Rfrax Lift zapewnia najszerszą gamę możliwości zabiegowych zarówno dla delikatnych zabiegów jak i koniecznych zabiegów inwazyjnych, biostymulujących, regeneracyjnych. Urządzenie jest przeznaczone do całorocznego wykonywania zabiegów, aczkolwiek sugeruje się w okresie letnim nie wystawiać na promieniowanie słoneczne po zabiegu. Opalona skóra nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.